Egészségügyi problémák

Poloskacsípés

Mivel magyar caminós oldalakon erről a problémáról nem nagyon lehet információt találni, valamint több blogban olvastam, hogy a poloskacsípést nem tudták beazonosítani, ezért erről bővebben írok. 
Sajnálatos módon a zarándokszállásokon találkozhatunk ágyi poloskával. Elterjedésének kiváló lehetőséget biztosítanak a zarándokok, akik ruházatukkal magukkal visznek pár példányt a következő zarándokszállásra, ahol rövid időn belül képesek elszaporodni. 
Az ágyi poloska ovális alakú, 4-5 mm hosszú, 1,5-3 mm széles, vörösesbarna színű rovar. Szeret szűk repedésekben mélyen megbújni. Főleg az éjszakai órákban aktív. Az ágyi poloska vérszívó rovar, leggyakrabban emberi vérrel táplálkozik. Élettartama függ a táplálkozási lehetőségektől, ha rendszeresen táplálékhoz tud jutni, akkor kb. 10 hónapig él, amennyiben nem, akkor kicsivel több mint egy évig is élhet. Rendkívül szapora állat, egy nőstény egyszerre 3-8 petét rak, egész élete során 300-500-at. Csak szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között  nem szaporodik. A pete fehéres színű, íves, 1 mm hosszúságú. A peték kifejlődéséhez megfelelő körülmények között 7-12 nap szükséges. A fiatal állatoknak 1-2 napon belül vérre van szükségük, különben elpusztulnak. Teljes kifejlődésük megfelelő hőmérsékleti viszonyok között 32-48 napig tart, ezalatt ötször vedlenek. A fiatal nimfák bézs színűek, táplálkozás után pedig vörösesek. Az idősebb példányok egyre sötétebb színűvé válnak. Szaporodásuk folyamatos. A  kifejlett poloskák jól tűrik az éhezést, 5 hónapig is kibírják táplálék nélkül.  Az embert CO2- és hőkibocsátása alapján találja meg. Két csövet szúr az emberbe, az egyiken a véralvadásgátló és érzéstelenítő anyagot tartalmazó nyálát bocsátja az emberbe, a másikon vért szív. 5 perc táplálkozás után visszabújik rejtekhelyére. Az ágyi poloskák szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között is képesek a túlélésre. -10°C-on legalább 5 napig képesek életben maradni, jól viselik a meleg, száraz időt is, ilyenkor testtömegük egyharmadát is elveszíthetik. 46°C-on 7 perc alatt minden fejlődési alakja elpusztul.

A poloskacsípésekre adott reakció egyénenként nagyon változó lehet. A csípés nagysága és a viszketés mértéke nagy egyéni variációt mutat, és az esetek egy részében nincsen látható jele a csípésnek.   A viszkető kiütések 1-2 hét alatt múlnak el. A tünetek enyhítésére használhatunk antihisztamin tartalmú gélt (pl. Fenistil gél), súlyosabb esetben lokális szteroidos készítményt.

 Legjobb elkerülni az ágyi poloskával fertőzött szállásokat, a probléma csak az, hogy nehéz felismerni a poloskák jelenlétét. Ha poloskacsípéseket észlelünk magunkon, akkor az összes mosható holminkat, a hálózsákot is beleértve mossuk ki a lehető legmelegebb hőfokon, amit még bírnak a ruhák. Így nem viszünk poloskákat azokra a helyekre, ahol megszállunk, mi pedig megússzuk a további csípéseket.

Vízhólyag
A zarándokok egyik legfőbb ellensége. Legjobb itt is, mint minden probléma esetében a megelőzés. A legfontosabb, hogy kényelmes cipőt viseljünk, amit már otthon kellőképp bejárattunk. Új cipőben ne induljunk el! Hasznos, ha beszerzünk túrazoknit, ami egyrészt lapos varrással rendelkezik, így nem dörzsöli a varrás a lábat, másrészt elvezeti a nedvességet. A dörzsölődés csökkentése érdekében éjszakára kenjük be a lábunkat lanolinos krémmel. Gyaloglás közben tartsunk többször szünetet, vegyük le a bakancsunkat, szellőztessük a lábunkat. Ügyeljünk arra, hogy a zokni ne gyűrődjön. Egyesek útközben  lecserélik zoknijukat egy szárazra, így próbálják elkerülni, hogy az átizzadt zokni kidörzsölje a lábat.
Ha már kialakult a vízhólyag, ami igen nagy valószínűséggel be fog következni valahol az út során, akkor  a vízhólyagot és környékét Betadinnal fertőtlenítsük le, majd fertőtlenített tűvel lyukasszuk ki a vízhólyagot a szélénél, tartalmát óvatosan ürítsük ki. Fertőtlenítést követően fedjük le. A kötést naponta cseréljük, valamint ellenőrizzük, hogy nem észleljük-e gyulladás jeleit (fájdalmasság, duzzanat, melegség, vörösség, gennyes hólyag bennék). Ha gyulladás lépett fel, érdemes orvoshoz fordulni. Többen javasolják, hogy fűzzünk át a vízhólyagon egy cérnadarabot, ami drenálja a hólyag tartalmát, így nem telődik újra. Nekem ezzel az eljárással aggályaim vannak, úgy gondolom, hogy a fertőzés esélyét megnöveli. A kisebb vízhólyagokat hagyhatjuk spontán gyógyulni. Léteznek vízhólyagtapaszok, ezeket a vízhólyagokra kell ragasztani, és addig kell a sérült részen hagyni, amíg magától le nem jön. Segítik a gyógyulást, enyhítik a tüneteket. Személyes tapasztalatom nincs velük.


Izomhúzódás
Rossz mozdulat vagy túlerőltetés hatására jön létre. Kezelése pihentetés, valamint külsőleg jó hatású a fekete nadálytő krém, az árnika krém, valamint a non-szteroid gyulladáscsökkentő (ibuprofen, diclofenac) tartalmú gélek.

Ízületi fájdalom
Túlterhelés, porclágyulás, porckopás miatt előfordulhat ízületi fájdalom az út során. Megelőzéséhez törekedjünk helyesen megválasztani a napi távokat, valamint a túrabot is hasznos segítőtársa lehet a térd- és csípőproblémákkal küzdőknek. A fájdalom kialakulásakor az érintett testrészt pihentessük, helyileg nem-szteroid tartalmú  (pl. ibuprofen, diclofenac) kenőcsökkel kezeljük. Amennyiben ez nem mulasztja el a fájdalmat, vegyünk be fájdalomcsillapító tablettát. Porclágyulás, porckopás esetén sokaknak segítenek a fájdalomcsillapítók mellet a porcépítő készítmények (Condrosulf, Dona, Proenzi3).

Íngyulladás
Leginkább a középkorúak és időskorúak betegsége, de fiataloknál is előfordul, különösen intenzív terhelés, ismétlődő mozdulatsor hatására. A gyulladt ín tapintása fájdalmas, mozgás alatt a fájdalom rosszabb, esetleg duzzanat, melegség, bőrpír is kialakulhat. A legjobb kezelés, ha nyugalomba helyezzük az érintett végtagot, akár töltsünk egy-két napot pihenéssel. Fájdalomcsillapításként használjunk non-szteroid gyulladáscsökkentőt (pl. ibuprofen, diclofenac). Az érintett végtagot fokozatosan kezdjük terhelni, csökkentsük a napi távokat.

Láz
Korábban azt gondoltam, hogy mire eléri egy ember a felnőttkort, már nem okoz gondot a lázcsillapítás. Tapasztalataim erre rácáfoltak. Láznak nevezzük a 38°C vagy annál magasabb hónaljban mért testhőmérsékletet. 37-38°C-ig hőemelkedésről beszélünk. Ha lázasak vagyunk, akkor vegyünk be lázcsillapítót, ha csak hőemelkedésünk van, akkor ne. A lázcsillapító lehet paracetamol tartalmú, ebből egy-két 500 mg-os tablettát vehetünk be 4-6 óránként, de a napi adag nem haladhatja meg a napi 8 tablettát (4 g-t). Nyugati országokban nagyon kedvelt, viszont nagyobb mennyiségben májkárosító hatású. Helyette használhatunk ibuprofen tartalmú gyógyszert, 4-6 óránként 200-400 mg-t, naponta maximum 1800 mg-t. Vényköteles a metamizole hatóanyagú Algopyrin és Panalgorin,  viszont nagyon jó lázcsillapító. Ennek adagja 1, maximum 2 tabletta 6 óránként. Amennyiben nem használ a gyógyszer, akkor a fizikális hűtéshez kell fordulnunk. Ennek legegyszerűbb módja, ha beülünk a kádba, amibe előzőleg kellemes meleg vizet engedtünk, majd ehhez fokozatosan engedünk hideg vizet. Ha nincs kád a közelben, mint pl. a zarándokúton, akkor álljunk a zuhany alá, és fokozatosan állítsuk hűvösebbre a vízhőmérsékletet. A homlokra és csuklóra tett borogatást felejtsük el, nem használ. Lázas állapot esetén javasolt a bőséges folyadékfogyasztás, hiszen ilyenkor sokkal többet párologtat a szervezetünk.