Felszerelés

Hátizsák
A közel egy hónapos gyaloglás során különösen fontos a hátizsák súlya. Azt mondják, úgy érdemes pakolni, hogy a hátizsák súlya a testsúly 10%-a legyen, de semmiképp se haladja meg a 10 kg-ot. Pakolásnál gondoljunk arra is, hogy a felszerelésünkön kívül vizet és élelmet is fogunk rakni a táskába. Ami a táska térfogatát illeti, nekem a 30 l-es kicsinek bizonyult, aki nyáron megy, és nagyon kevés holmit visz magával, annak elég lehet. 50 l-esnél nagyobbat sem ajánlanék, annyi holmija úgysem lesz az embernek, hogy ennél nagyobbra szüksége legyen. A pakolásnál érdemes odafigyelni, hogy a hátizsák aljára valami könnyű kerüljön, pl. a hálózsák. Legtöbb hátizsáknak a táska alján elcipzározható hálózsáktartó rész van kialakítva. A hátizsák közepére, a hátunkhoz közel kerüljenek a nehéz holmik, a zsák tetejére pedig ismét könnyű dolgokat pakoljunk. Fontos a pántok jó beállítása, én indulás után sokszor még állítok a már beállított pántokon, mert gyaloglás közben valahogy más a kényelmes, mint otthon a szobában állva.

Bakancs, cipő
A bakancsnak megvan az az előnye, hogy tartja a bokát, viszont nehezebb egy túracipőnél, vagy egy sima mezei cipőnél. Én bakancspárti vagyok, bár sokan szeretik a könnyebb túracipőket, sőt olyat is hallottam, hogy valaki a futócipőre esküszik. Tény, hogy egy futócipő nagyon könnyű, és az is, hogy a Camino sok helyen egyáltalán nem olyan, ahová feltétlen bakancs kéne. Én a futócipőt mégsem tartom jó választásnak, mert ha jön egy eső, nagyon szépen be tud ázni, utána meg lehet szárongatni. Nekem bőr bakancsom van, bevaxozva eddig egyszer ázott be, amikor egy sáros út után megérkezve a kút alá tartottam, hogy mossa le róla a víz a sarat. Kaphatók goretexes bakancsok is megfelelő impregnálószerekkel. Azok jobban szellőznek, mint a bevaxolt bőrbakancs, ami szinte alig lélegzik.

Hálózsák
Nyáron biztosan valami kis könnyű nyári hálózsákot vinnék magammal, feltéve, ha nem akarnék a szabad ég alatt éjszakázni. Őszre egy 3 évszakos hálózsákot választottam, fontos szempont volt a súlya. Manapság már a 3 évszakos zsákoknál is egyre szívesebben alkalmazzák a vállak felett összehúzható hőgallért, így jobban megtartja a meleget. A végig cipzározhatók sokkal kényelmesebbek számomra, viszont a 3 évszakos zsákoknál nem szeretik ezt a megoldást, mert a cipzár a hálózsák leggyengébb pontja, a végig cipzáros zsákok sokkal több hőt vesztenek. Nagyon praktikus megoldás a hálózsákon belül elhelyezett zseb ahová berakhatjuk értékeinket, mobiltelefonunkat, zsebkendőt, stb. A hálózsákok kapucnis része összehúzható, véd a fejünkön át történő, elég jelentős hővesztéstől.

Ruha
Mivel az összes cuccunkat cipelnünk kell, jól meg kell fontolnunk, hogy miből mennyit viszünk. Bölcs zarándokok azt mondják, bőven elég, ha az ember a magán lévő ruhán kívül 2 darabot visz fehérneműből, pólóból. Persze ez azzal jár, hogy minden nap mosni kell. Fontos a réteges öltözködés, gyaloglás közben gyorsan kimelegszik az ember, jó, ha gyorsan meg tudunk szabadulni a felső rétegtől. Nyári meleg napokon sokan szeretik a lecipzározható szárú nadrágokat, így nem kell külön hosszú- és rövidnadrágot is cipelni. Praktikusak a gyorsan száradó, technikai holmik. Ezek gyorsan megszáradnak, ha megizzadunk, ezáltal gyaloglás közben sokkal komfortosabbak, és mosás után is nagyon jól tud jönni ez a tulajdonságuk, emellett könnyebbek, mint pamut társaik.

Esővédelem
- Poncsó:  Rá tudjuk teríteni a hátizsákunkra is, megvédva a beázástól, anyaga ellenáll az esőnek. Viszont jól be lehet izzadni alá, és erős szélben az alsó részét rögzítenünk kell, különben felkapja a szél és jól megázunk. Ha a poncsó a lábszárunk köepéig ér, akkor a lecsorgó esővíz eláztatja a nadrágunk szárát.
- Esőkabát: Itt most a lélegző dzseki szerű esőkabátokra gondolok. Nem engedik át a vizet, mégis szellőznek, így bennük nem izzad meg annyira az ember. A kabát minőségétől függ, hogy mekkora esőt képes elviselni beázás nélkül, ezt általában fel is tüntetik a kabát címkéjén mm-ben megadva, ami azt jelenti, hogy  a kabát anyagának 1 m2-e hány mm vizet bír el beázás nélkül. A zsebek legyenek hegesztettek, így nem fog a kabát a zsebek mentén beázni. Csak speciális mosószerrel moshatók, és öblítőt nem szabad használni hozzájuk, különben elveszítik lélegző funkciójukat.
- Esőnadrág: Az esőkabát párja. Önmagában az esőkabát csak csípőig véd minket az eső ellen. A lábak kevésbé vannak kitéve az esőnek, mint a felsőtestünk, így az esőnadrágoknál nagyobb esőben is elég lehet egy kisebb vízállóképességű darab. Az oldalt cipzárosak praktikusabbak, a bakancs/cipő levétele nélkül gyorsan fel tudjuk venni.
- Kamásli: Nagyon praktikus tud lenni, ha sáros terepen, vagy eső után a cipőnk felett érő növényzet között haladunk, a hóról már nem is beszélve. Árulnak csak a bokát védő darabokat is, ami fölösleges pénzkidobás. Egy jó kamásli térdig ér, térdnél összehúzható, elől a cipőfűzőbe akasztható egy kis kampóval, alul pedig egy állítható pánt vezet át a cipő alatt.

Túrabot
Rábeszéltek, még nem próbáltam. Felfelé segít a vádliknak, lefelé a térdeknek, comboknak, segít az egyensúlyozásban (ez utóbbi nekem jól megy túrabot nélkül is). Ha már túrabot, akkor teleszkópos (könnyebben szállítható), állítható hosszúságú, minél könnyebb, de stabil legyen. Vannak antishock rendszerrel ellátottak, melyek a bot talajra érkezésekor csillapítják az ütődést. A drágábbak parafa markolatúak, az ember tenyere nem izzad meg annyira ezt szorongatva.